Літературно-біографічна мозаїка до 120-річчя від дня народження Валер’янаПідмогильного.

Розділ: Новини сайту

«Гігант думки» і люблячий батько" - Валер'ян Підмогильний, якому в цьому році виповнюється 120 років від дня народження

 2 лютого 1901 року, на Катеринославщині (нині Дніпропетровщина) народився Валер’ян Підмогильний – український письменник, перекладач, один із найвизначніших прозаїків українського "Розстріляного відродження". Феномен в українській літературі першої половини XXст.: майстер психологічної прози, митець-філософ.

Перекладач з французької творів Франса, Доде, Вольтера, Бальзака, Дідро Мопассана, Гельвеція, Мальро. Обізнаний,як ніхто з українських письменників 20-30-х років. на філософії Спінози, Шопінгауера. Канта, ніцше, фройда, В.Підмогильний одним з перших в європейській літературі став провісником «філософії існування».

Кожен його рядок дійсно писався «власною кров’ю». Він був одним із організаторів літературного угруповання «Ланка», яке 1926-го переіменоване в «Марс». Сюди входили талановиті письменники Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Тодось Осьмачка, Євген Плужник, Дмитро Фальківський.

Потужна літературна та видавнича діяльність сприяли популярності та авторитету Валер’яна Підмогильного. 8 грудня 1934-го НКВДисти заарештували письменника за начебто «участь у терористичній організації, яка мала на меті терор проти керівників партії».

Слідство сфабрикувало приналежність до «організації» Євгена Плужника, Миколу Куліша, Валер’яна Поліщука, Григорія Епіка, Миколу Любченка (Кость Котко) – загалом 18 людей. На допитах Підмогильний не визнавав себе винним. Виїзною сесією Військової колегії Верховного Суду СРСР у березні 1935-го його засудили на десять років позбавлення волі. Покарання відбував у Соловецькому таборі особливого призначення, продовжував писати. 3 листопада 1937-го Валер’яна Підмогильного разом з понад тисячею інших українських політичних в’язнів розстріляли в урочищі Сандармох.

З ціллю викликати Інтерес до творчості В.Підмогильного-письменника-земляка, у бібліотеці –філії №4 провели літературно-біографічну мозаїку. Читачів зацікавила доля земляка, розпитували про його батьків, про дружину про навчання та літературну діяльність. З нагоди такої дати ми запропонували читачам  переглянути документальний фільм «Валер’ян Підмогильний».

Пропонуємо вашій увазі виставку про життя та творчість Валер'яна Підмогильного, а також добірку творів, що чекають свого читача у нашій бібліотеці. Детальнішу інформацію ви можете знайти  у книзі "Нащадок степу" Спогади про Валер'яна Підмогильного, виданою  у 2001 році у м. Дніпро а також  у музеї "Літературне Придніпров'я" https://suspilne.media/101167-120-rokiv-z-dna-narodzenna.../

 

#літмузейдніпро https://youtu.be/jLSVOdMRP-0


Кількість переглядів: 107
Ваше ім"я:
Ваш e-mail:
Введіть текст вашого повідомлення:

Коментарів до цієї новини немає. Ви можете бути першим.