Міжнародний день птахів

Розділ: Новини сайту

Весна – пора повернення пернатих на батьківщину. Чи задумувалися ми коли-небуть про життя птахів, про користь від них? Пташки живуть повсюдно: у місті, в селі… На планеті їх налічується 8600 видів, 360 з них – в Україні.

Птахи – окраса нашого життя. Вони зачаровують своїм співом, поведінкою і надають природі неповторного колориту. Птахи працьовиті й чистоплотні. Вони — наші помічники, бо доглядають дерева і поїдають комах. Роблять те, що людям не під силу — рятують тонни зерна від шкідників. А хіба не приємно морозного ранку спостерігати, як синичка зазирне у вікно?.. Хто не намилується, коли після літнього дощику горобці купаються у калюжі?..
 Вже більше століття уся світова спільнота 1 квітня відзначає Міжнародний день птахів, який запровадили ще у 1906 році, підписавши Міжнародну конвенцію про охорону птахів, але стали масово відзначати Міжнародний день птахів у форматі інтернаціонального екологічного свята лише з 1994 року.
Вперше День птахів був проведений в 1924 році під керівництвом вчителя Мазурова в Єрмолинській школі Смоленської області. А в 1925 році зоолог Дергунов, що працював на біологічній станції юних натуралістів імені Тімірязева, підготував і опублікував спеціальну статтю про охорону птахів. Поряд з тим, Міжнародна організація по захисту диких птахів (Birdlife international) щорічно проводить наприкінці вересня осінні Дні спостережень птахів, метою яких є залучення громадськості до проблем захисту пернатих
Мета Міжнародного дня птахів – збереження видового різноманіття та чисельності диких птахів, залучення уваги громадськості до охорони птахів, проведення різних екологічних заходів і акцій. Незважаючи на те, що Всесвітній день птахів відзначається 1 квітня, до цього дня ще не всі птахи повертаються в нашу країну після зимівлі в теплих країнах. Одними з перших в березні прилітають граки, слідом за ними – дикі гуси, качки, журавлі, чайки. У квітні прилітають до нас дрозди, зарянки, зеленушки, зяблики, зяблики, вівсянки та інші пернаті.
Повернення птахів святкувалося, також, як прихід весни. За звичаєм цього дня пекли “жайворонки” з тіста і співали особливі святкові пісні,а також розвішуються шпаківні, дуплянки та інші “пташині будиночки”.
Характерним етапом поверненя птахів є їх міграція.
Міграції або перельоти птахів – добре відоме для більшості людей явище у житті птахів. Це процес, під час якого мільйони птахів долають тисячі кілометрів шляху, щоб уникнути суворих безкормних умов зими.
Велика кількість наших птахів летять на зимівлю в країни Західної Європи, Середземномор’я та Африки і лише деякі в Азію. На шляхах птахів постають різноманітні географічні перешкоди: гірські хребти, моря, пустелі. Не сприяють і кліматичні фактори: вітер, дощі, снігопади.
Більшість птахів мігрує, щоб знайти їжу – взимку нелегко знайти «літню» їжу – комах, плоди, насіння – в Європі, проте в інших частинах світу, де тепліший клімат, такого корму предостатньо. Міграція полегшує виживання багатьом видам, хоча деякі птахи й гинуть під час перельотіві.
Щоб вижити під час міграції, птахи повинні бути здоровими, запастися жиром і оновити оперення. По завершенні гніздового сезону і перед початком міграції птахи проходять «повне оновлення». Під шкірою птахів по всьому їх тілу накопичується жир. Зістарене й ушкоджене під час польотів оперення випадає, а на його місці з’являються нове.

 


Кількість переглядів: 21
Ваше ім"я:
Ваш e-mail:
Введіть текст вашого повідомлення:

Коментарів до цієї новини немає. Ви можете бути першим.